Danas je u svojim prostorijama, Atelje 212 pokrenuo projekat digitalna čitaonica. Arhiviraće se tekstovi, fotografije i drugi dokumenti i memorabilije o predstavama i 65 godina dugoj istoriji pozorišta.
Prvi član Digitalne čitaonice Ateljea 212 je, nakon što se ulogovao, postao Milan Caci Mihailović dugogodišnji glumac pozorišta. Gorica Popović „kao penzioner latila se uspomena“ i donela da se digitalizuje jedna od njenih sveski sa brojnim fotografijama i zapisima.
– Za ovu kuću sam vezan 61 godinu, a pola veka sam radio u njoj. Svaki i mali uspeh ove kuće velika je radost za mene. Ovo danas je jedan od kamičaka koji dopunjavaju sliku o mom voljenom pozorištu – rekao je Mihailović.
Reč direktora
Direktor Ateljea 212 Novica Antić ocenio je da je arhivsko pamćenje o pozorištu veoma dragoceno. Razlog zato jeste zbog večnog traga o velikim ljudima, ulogama, tekstovima, rediteljima, atmosferi jednog vremena i umetnosti.
– Digitalna čitaonica trenutno sadrži materijale o poslednjih 15 godina rada pozorišta, a da bi iduće godine trebalo da bude završeno digitalno arhiviranje čitave dokumentacije Ateljea 212 – rekao je Antić.
Antić je posebno naglašava važnost arhiviranja izvođenih, ali i neizvođenih tekstova, koji sadrže beleške pisaca i reditelja ili crteže koje je neko crtao na probama.
– Tu će biti svi programi, plakati, sve memorabilije pozorišta, skice dekora, fotografije pozorišta… – naveo je Antić.
Antić je pozvao sve članove pozorišta, ali i ljubitelje koji imaju uspomene o radu Ateljea da ih donesu na digitalizaciju.
– To može biti stara ulaznica od pre 50 godina ili stara porodična fotografija na kojoj je neko iz pozorišta. To će sve biti pohranjeno – rekao je Antić.
Arhiv je zamišljen tako da ga koriste dramaturzi, pisci, teatrolozi i drugi ljudi koje zanima pozorište besplatnim logovanjem u prostoriji Digitalne čitaonice Ateljea.
Mala prostorija čitaonice poseduje nekoliko stolova i kompjutera, kao i izloženih kostima i drugih predmeta.
Digitalna čitaonica je počela sa radom zahvaljujući sredstvima za digitalizaciju na konkursu Ministarstva kulture i informisanja. Biblioteka grada Beograda je pomogla svojim iskustvom, a nameštaj je obezbedio Ktitor.
Atelje 212 je pokrenuo i svoj novi sajt na adresi www.atelje212.rs za koji je Antić rekao da je „moderan i lep“.