Promocija knjige „Priča o Andriću – antikolonijalni razgovori“, održana je u četvrtak 24. februara u 13 časova u Galeriji Zavoda.
Novom edicijom „Kulturni kod“ Zavod za proučavanje kulturnog razvitka želi da istakne upravo ono što je u srpskoj kulturi i kulturnoj politici temeljno, određujuće i trajno.
Knjiga pruža nova čitanja „andrićevskih tema“ iz pera naših najznačajnijih savremenih pisaca, književnih kritičara i teoretičara poput Vladimira Pištala, Muharema Bazdulja, Vesne Trijić, Predraga Petrovića…
U fokusu je Andrićev anitkolonijalni i poetički doživljaj sveta. Bio je motivisan otporom prema kolonijalizmu i bilo kakvom nametanju ideja i vrednosti koje bi bile u suprotnosti sa sopstvenom kulturom.
Na promociji knjige o Andriću govorili su poznati srpski književnici Vladimir Pištalo, Muharem Bazdulj i Slađana Ilić, urednica edicije.
Ivo Andrić, rodom iz Travnika, rođen je 9. oktobra 1892. godine. Bio je srpski i jugoslovenski književnik, doktor nauka i diplomata Kraljevine Jugoslavije.
Dobio je Nobelovu nagradu za književnost, 1961. godine, za epsku snagu kojom je oblikovao teme i prikazao sudbine ljudi tokom istorije svoje zemlje.
Andrić je bio pripadnik naprednog revolucionarnog pokreta protiv Austrougarske vlasti i strastveni borac za oslobođenje južnoslovenskih naroda od Austrougarske monarhije. U austrijskom Gracu je diplomirao i doktorirao. Period između dva svetska rata proveo je u službi u konzulatima i poslanstvima Kraljevine Jugoslavije.
Bio je član Srpske akademije nauka i umetnosti u koju je primljen 1926. godine. Njegova najpoznatija dela su „Na Drini ćuprija“ i „Travnička hronika“, „Prokleta avlija“, „Gospođica“ i „Jelena, žena koje nema“.
U svojim delima se uglavnom bavio opisivanjem života u Bosni za vreme osmanske vlasti.
U Beogradu je osnovana Zadužbina Ive Andrića, prva i najvažnija odredba piščeve oporuke. Cilj je bio da se njegova zaostavština sačuva kao celina i da se nameni za opšte kulturne i humanitarne potrebe. Na osnovu piščeve testamentarne volje, svake godine dodeljuje se Andrićeva nagrada za priču ili zbirku priča napisanu na srpskom jeziku.