Ako želite da vidite krunu sa 7.000 latica, odnosno partu – velelepno svadbeno oglavlje kružnog oblika što predstavlja ciklus života, a koje je karakteristično za Slovake u Srbiji, dođite na izložbu fotografija „Corona – Kruna”.
U ovom slučaju, korona nije virus, već kruna, cvetna raskoš simboliše nevinost, mladost i novi početak života, a Pavel Surovi iz Kisača je za svoje fotografije nedavno osvojio prvo mesto u kategoriji Modna fotografija na međunarodnom festivalu Etnomoda („International Baltic Ethnic Fashion Festival”) IBEFF u Sankt-Petersburgu, u kategoriji mofne fotografije.

Pavel Surovi
Žiri tvrdi- fotografije Pavela Surovog kvalitetom su u rangu svetskog modnog časopisa Vogue, a igra svetla i senki je na nivou čuvenog slikara Karavađa.
Ekskluzivna izložba „Corona – Kruna” je uvod u Etnology Fest 2021, festival koji se bavi promocijom nematerijalnog kulturnog nasleđa. Izložba prikazuje starinske narodne nošnje u jedinstvenom spoju umetnosti i etnologije kroz modnu fotografiju i biće otvorena u sredu, 17. novembra u 10.30h na najlepšem gradskom šetalištu, Sava Promenadi.
Etnology Fest 2021 održava se od 25. – 27. novembra u Galeriji BW.
Umetnik traga za kosmičkim shvatanje ženske lepote od prapočetka. Upravo otkrivanjem tajanstvenosti i mističnosti narodnih nošnji i duhovnih verovanja i mitova kroz različite epohe vremena kruniše arhetip Afroditine božanske lepote. Stvara novi moderni etno art koncept kod slovačkog tradicionalnog nasleđa.

Pavel Surovi
– Naziv izložbe “Corona – Kruna”, ima trojako značenje: s jedne strane ukazuje na period nastanka kolekcije fotografija, aludirajući na period korone, sa druge na odeću kraljevskog porekla, a sa treće da sam naziv izložbe “Corona – Kruna” sublimira filozofski aspekt fotografija, pošto u kolekciji dominiraju krune i oglavlja, a sama latinska reč Corona znači Kruna, jer kada se posmatra korona-virus COVID-19 pod mikroskopom podseća na krunu zbog šiljastih nastavaka – objasnio je za naš portal Pavel Surovi.
Autor je etnografskim istraživanjem u svojim radovima pokušao da prikaže sličnost arhaičnih slovačkih narodnih nošnji sa kraljevskom evropskom odorom.
Sav umetnički scenario, scenografija, stajling, izbor ćilima i prekrivača, kombinacija nošnji, boja, sam čin fotografisanja i retuširanje, finalni rezultati projekta ’Corona – Kruna’ plod su autora Pavela Surovog tj. njegove kreativnosti, imaginacije i duhovnih i filozofskih razmatranja događaja i ličnosti kroz istoriju čovečanstva.
Cilj Pavela Surovog je prezentacija originalnih i autentičnih narodnih nošnji u Srbiji. Posegao je za novim, ekskluzivnim načinom prikazivanja tradicije i kulture. Autor je izložbe “Slovačka svadba“, koja je prvi put prikazana na Kalemegdanu u Beogradu. Svake godine učestvuje u Beogradu na međunarodnom Etnology Festu, na međunarodnom festivalu Biserna Grana i na Festivalima u Slovačkoj.
Svojim radovima predstavljao je Slovake iz Srbije na Dan ustavnosti Republike Slovačke, u galeriji na Bratislavskoj tvrđavi, u rezidenciji Marije Terezije, kada je ovom prilikom bila upriličena veličanstvena izložba “Slovačka lepota“.