fbpx

header

Košarkaški tereni u Beogradu koji nose imena naših velikana

kosarkaski-tereni-u-Beogradu-2022

U raznim krajevima Beograda postoji mnoštvo košarkaških terena gde se „pika“ basket. Mnogi od onih koji sa društvom redovno posećuju terene nisu ni svesni ko je sve pre njih baš tu igrao i „ispekao“ zanat na tim istim terenima trčećim korakom uzduž i popreko. Ovo su najpoznatiji košarkaški tereni u Beogradu na kojima su se kalili naši budući košarkaški velikani.

 

Grocka – Ivan Paunić

 

Svoje prve korake je Ivan Paunić napravio baš na malom igralištu u Grockoj. Zlatni dečak srpske košarke je tu nameštao ruku za nastupe u lokalnom klubu za koji je jednom postigao 63 poena.

 

Paun je sa ovog mesta krenuo u uzbudljivu košarkašku avanturu. Branio je boje čak 17 klubova. U sećanju navijača je ostao urezan kao jedan od najborbenijih članova Dudine podmlađene čete. Tada su, sa prosekom od 22 godine, osvojili srebro na Evropskom prvenstvu 2009. godine. Ta postavka je donela prvo odličje za srpsku košarku posle sedam godina.

 

Svečano je Paunić i otvorio teren koji je obnovljen u njegovu čast.

 

Zemun – Novica Veličković

 

Košarkaški teren u Zemunu nosi ime kapitena KK Partizan Novice Veličkovića. Košarkaški as počeo je da trenira u kraju grada u kojem je odrastao, na Keju oslobođenja, pored Penjačkog kluba „Zemun“.

 

Na ovom košarkaškom igralištu u Beogradu postavljana je specijalna podloga po FIBA standardu, profesionalne košarkaške konstrukcije, kliritne table, zglobni obruči, ograda, klupice…

 

Novica Veličković je povratnik u reprezentaciju Srbije s kojom ima evropsko srebro još iz 2009. godine. Karijeru je gradio i u Megi, Realu iz Madrida i reprezentaciji Srbije. Poznat je i kao rekorder po broju nastupa u crno-belom dresu. Svi ljubitelji košarke, nezavisno za koji klub navijaju, prepoznaju ga kao borbenog momka, koji ostavlja srce na terenu.

 

Naselje Stepa Stepanović – Željko Rebrača

 

Željko Rebrača je naš proslavljeni reprezentativac, svetski i evropski šampion i jedan od najboljih evropskih centara. Teren koji je obnovljen u njegovu čast sada nosi ime „Željko Rebrača“. Košarkaški teren se nalazi u Ulici generala Vladimira Kondića, preko puta ulaza u zgradu br. 5 u naselju Stepa Stepanović.

 

Ovog košarkaškog mahera su Aleksandar Đorđević i Nebojša Ilić primetili tokom služenja vojnog roka u Novom Sadu. Nakon toga je počeo sa nizanjem uspeha sa Partizanom. Superiornost na poziciji centra cela Evropa je morala da mu prizna tokom godina provedenih u Benetonu. Tada je italijanska košarka bila bez premca, a sa klubom iz Treviza je osvojio i Saporta kup. Zatim, bio je jedan od stubova dinastije koju je u Panatinaikosu počeo da gradi Željko Obradović. Tamo je i drugi put postao šampion Evrope, nacionalne titule i Kup trofeje iz bivše Jugoslavije, Grčke i Italije se pišu dvocifrenim brojevima.

 

Bio je i član NBA karavana kada tamo nije mogao svako. Igrao je za Detroit, Atlantu, Los Anđeles Kliperse, karijeru završio u Valensiji. U očima naše nacije uvek će biti igrač koji nam je doneo titulu prvaka sveta, dve titule prvaka Evrope i olimpijsko srebro iz Atlante 1996. godine.

 

Blok 23 – Predrag Saša Danilović

 

Jedan od obnovljenih terena na Novom Beogradu u ulici Bulevar Milutina Milankovića 52 posvećen je Predragu Daniloviću. Ovaj teren nosi ime bivšeg jugoslovenskog košarkaša i predsednika Košarkaškog saveza Srbije.

 

Teren je u delu Beograda koji je oduvek bio poznat po najboljem basketu i jedan je od omiljenih mnogim Novobeograđanima.

 

Predrag Danilović Saša je sa reprezentacijom Jugoslavije osvojio je četiri Evropska prvenstva i srebrnu medalju na Olimpijskim igrama 1996. godine. Proglašen je za evropskog igrača godine 1995. i najkorisnijeg igrača italijanskog prvenstva 1998. godine.

 

Danilović je sa Vladom Divcem, Žarkom Paspaljem, Sašom Đorđevićem, Zoranom Savićem, Dejanom Bodirogom i Željkom Rebračom osnovao humanitarnu organizaciju Grupa 7. Bio je dugogodišnji predsednik KK Partizan, sa kojim je došao do velikog broja domaćih titula. Od 15. decembra 2016. godine vrši funkciju predsednika Košarkaškog saveza Srbije.

 

Blok 45 – teren posvećen reprezentaciji Srbije

 

Beogradsko naselje Blok 45, poznato po najjačim okršajima u igri pod obručima, sada ima novi teren po standardima FIBA 3X3 takmičenja.

 

Teren u Beogradu koji se nalazi u Ulici Jurija Gagarina između brojeva 205 i 207 posvećen je velikom uspehu naše reprezentacije na Evropskom prvenstvu u Turskoj. Tim koji je za četiri godine odigrao tri finala na velikim takmičenjima zaslužuje da bude nagrađen. Zato na njemu stoje imena svih 12 reprezentativaca i selektora Aleksandra Đorđevića.

 

Blok 70 – Nemanja Bjelica

 

U čast reprezentativca Nemanje Bjelice je nazvano obnovljeno košarkaško igralište u Novom Beogradu. Kompletno rekonstruisan teren posvećen jednom od pet srpskih košarkaša iz NBA lige. Bjelica je na terenu, koji se nalazi u Bloku 70, pored šetališta Lazaro Kardenas, odrastao.

 

Ovom srpskom košarkašu je primarna pozicija krilo, ali može da igra i po potrebi na pozicijama plejmejkera i krilnog centra. Trenutno nastupa za Fenerbahče.

 

Godine 2009. bio je izabran za najboljeg sportistu Sportskog društva Crvene zvezde. Izabran je 2010. godine u drugoj rundi NBA drafta kao ukupno 35. pik. Proglašen je za najkorisnijeg igrača Evrolige 2015. godine, a ujedno je bio i član najbolje petorke ovog takmičenja.

 

Osvojio je titulu šampiona NBA lige u sezoni 2021/2022. sa ekipom Golden Stejt voriorsa.

 

Beogradska arena – Dušan Duda Ivković

 

Beogradsku arenu je još 1994. godine trebalo da otvori nezaustavljiva četa Dušana Ivkovića. Svetski i dvostruki evropski šampion, kao i olimpijski vicešampion zbog sankcija i rata nije mogao ni da učestvuje, a kamoli da bude domaćin planetarnog šampionata.

 

Ta generacija zauvek ostala upamćena kao jedna od najboljih u istoriji ove igre. Pored Arene se nalazi obnovljeni košarkaški teren koji je posvećen upravo ovom košarkaškom velikanu, legendarnom Dudi.

 

Velikan evropske košarke, član košarkaške Kuće slavnih preminuo je 16. septembra 2021. godine. Pola veka trenerske karijere obeležio je neverovatan niz od 28 trofeja, sa blistavim momentima u gotovo svakog deceniji.

 

Od juniora Radničkog, pa do poslednje stanice sa Anadolu Efesom, niska uspeha se gotovo nikad nije prekidala. Od zlatnih stranica koje je ispisao mogla bi da se sastave sabrana dela jugoslovenske, srpske i evropske klupske košarke.

 

Tri evropska zlata i jedno srebro, titula svetskog prvaka i olimpijskog vicešampiona, dve Evrolige sa Olimpijakosom. Lista igrača i trenera koje je pogurao u neslućene visine možda govori i više od trofeja.

 

Zvezdara (Šljunkara) – Žarko Paspalj

 

Čuveni sportski kompleks „Šljunkara“ na Zvezdari, u ulici Geršićeva 2, nosi ime Žarka Paspalja. Ovaj teren je jedno od omiljenih sportskih igrališta stanovnika Zvezdare, na kojem su stasavale mnoge generacije.

 

Žarko Paspalj je bivši srpski i jugoslovenski košarkaš. U svojoj karijeri je igrao za Budućnost, Partizan, San Antonio Sparse, Olimpijakos, Panatinaikos, Panionios, Pariz Basket Rasing, Aris i Virtus. Sa reprezentacijom Jugoslavije je osvojio 2 srebrne medalje na Olimpijskim igrama, zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu 1990. i tri zlatne medalje na Evropskim prvenstvima, kao i jednu bronzanu sa EP.

 

Dokaz da su sve legende svoje sportske karijere započele na malim terenima ispred zgrade je i Žarko Paspalj. On je na otvaranju obnovljenog terena rekao da je u svojoj igračkoj karijeri primio mnoga priznanja. Jedno od njih je i mnogima najdraži trofej u istoriji jugoslovenske košarke – pehar evropskog prvaka 1995. godine.

 

Paspalj je rekao da ga je otvaranje terena nazvanog po njemu vratilo u detinjstvo. Prisetio se i ushićenja koje je tada osećao kada je davao svoje prve koševe i maštao o velikim podvizima.

 

Ada Ciganlija – Mozzart arena

 

U okviru akcije kompanije Mozzart „Sto terena za jednu igru“ obnovljeni su i košarkaški tereni na Adi Ciganliji posvećeni zlatnim srpskim košarkašicama.

 

Mozzart arena se nalazi kod centralnih košarkaških terena na Adi u Beogradu. Posvećena je srpskim košarkašicama koje su, predvođene Marinom Maljković, ostvarile najveći uspeh u istoriji srpske ženske košarke. Terene je otvorila selektorka ženske košarkaške reprezentacije Marina Maljković.

 

Kao glavni trener seniorske ženske košarkaške reprezentacije Srbije ostvarila je svoj najveći uspeh osvajanjem zlatne medalje na Evropskom prvenstvu 2015. igranom u Mađarskoj i Rumuniji. Tada je osvojena ne samo prva medalja za Srbiju kao samostalnu državu nego i prvo zlato u čitavoj istoriji naše ženske košarke. Ujedno je obezbeđen i direktan plasman na Olimpijske igre 2016. u Riju.

 

Marina je predvodila srpsku žensku košarkašku reprezentaciju do istorijske bronzane medalje u Riju. To je prva olimpijska medalja za Srbiju u ženskoj košarci. Uspela je da osvoji još jednu zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu 2021. godine održanom u Francuskoj i Španiji.

 

Dorćol – Zoran Moka Slavnić

 

Košarkaški teren u Beogradu na Dorćolu nosi ime Zorana Moke Slavnića, jednog od najvećih legendi jugoslovenske košarke.

 

Te 1977. godine, u finalu Evropskog prvenstva u Liježu, protiv Sovjetskog Saveza, ceo svet shvatio je da smo mi zemlja košarke. U tim trenucima su Kićanović i Slavnić toliko dominirali nad favorizovanim Sovjetima, da su u jednom trenutku zaigrali odbojku. Kada u rečenici imate reči Dorćol i košarka, sve je jasno. Ekscentrični genije, kako su ga nazvali Španci, svoj originalni pristup košarci počeo je da razvija baš u centru Beograda. Tu su ga mnogi sretali svakog dana.

 

Slavnić je prvi selektor Srbije, jedan od dvojice ljudi koji su svoju igračku i trenersku karijeru gradili i u Zvezdi i u Partizanu. Član je i FIBA kuće slavnih, ali i jedan od najvećih jugoslovenskih i svetskih plejmejkera. Osvajač je zlatne medalje na Olimpijskim igrama 1980, Svetskom prvenstvu 1978. i šampionatima Starog kontinenta 1973, 1975. i 1977. sa reprezentacijom Jugoslavije.

 

Teren s Mokinim imenom nalazi se na platou kod Sportskog centra „25. maj“(Dunavski kej 5).

 

Savski venac – Petar Božić

 

Najtrofejniji igrač i bivši trener KK Partizan Petar Božić je igračku karijeru počeo u Beobanci, a nastavio je u Radničkom Jugopetrol i Hemofarmu. Sledećih osam godina (2004-2012) proveo je u Partizanu s kojim je osvojio osam titula prvaka države. To su pet titula Jadranske lige, pet trofeja Kupa Radivoja Koraća.

 

Božić je igrač koji je odigrao najviše utakmica u istoriji Partizana, čak 387. Igračku karijeru je završio u Metalcu iz Valjeva. Nakon toga se priključio stručnom štabu Partizana u kom je bio i glavni trener.

 

Teren, u blizini Partizanovog stadiona, na adresi Stjepana Filipovića 28, posvećen je upravo ovom košarkaškom asu.

 

Čukarica – Marko Simonović

 

Teren u Beogradu, na Čukarici nosi ime Marka Simonovića, košarkaša Crvene Zvezde. Simonović je u svojoj bogatoj karijeri igrao u mnogim domaćim i stranim klubovima. Neki od tih klubova su beogradski Radnički, niški Egronom, belgijski Ostende, vršački Hemofarm, podgorička Budućnost. Dok je igrao za Budućnost osvojio je tri crnogorska prvenstva i tri kupa.

 

Nakon toga, nastupao je i za Albu iz Berlina. Sa Crvenom Zvezdom, u kojoj trenutno nastupa, osvojio je dva Kupa Radivoja Koraća, prvenstvo Srbije i Jadransku ligu. Za reprezentaciju je debitovao na Svetskom prvenstvu u Španiji kada je naša zemlja osvojila srebrnu medalju. Ove godine se s Olimpijskih igara iz Rija kao član reprezentacije vratio sa srebrnom medaljom.

close

Prijavite se email adresom, kako biste dobijali najnovije vesti sa našeg sajta.

Vaši podaci neće biti zloupotrebljeni.

Povezane vesti

Popularno

Najnovije

Pozorište