Bezbroj puta u toku dana pričajući o gradu spominjemo Beogradska naselja čije nazive izgovaramo kao naviku, a ne razmišljamo šta znače?
Naselja kroz koja kad tad prođemo imaju svoju istoriju odakle im i potiču nazivi.
Ne tako iznenađujuće, veliki broj beogradskih krajeva nosi nazive po kafani koja nosi dugu tradiciju među Srbima.
Lion, Slavija, Lipov lad, Careva ćuprija, Gospodarska mehana duguju svoje ime nekadašnjim lokalima u kojima su se Beograđani rado susretali.
Trošarina je bilo mesto gde su gradski službenici merili koliko robe seljaci unose i koliko iznose iz grada, da bi im odredili koliko takse da plate na prodatu robu. Jedna od tih stanica je bila gde je danas Trošarina (Voždovac).
Stojko Čukar držao je mehanu koja je bila od velikog značaja za tadašnje stanovnike, pa su čak dva naziva dobila ime po njemu – Čukrička padina i Čukarica.
Nekoliko mesta u Beogradu nose imena još iz doba kada su Turci nastanili Beograd.
Topčider je mesto gde su Osmanlije čuvale svoje topove i vojsku, a sama reč potiče iz turskog jezika.
Terazije su nazvane po brojnim česmama koje su se nekada nalazile na tom području grada. Turci su ovo mesto zvali “terazije za vodu”, a otuda ime dela Beograda koje se zadržalo i dan danas.
Žarkovo je dobilo ime po simpatičnoj legedni iz 18. veka, po kojoj je junak Žarko ubio zmaja. Mesto gde je zmajeva glava pala na zemlju je danas Zmajevac, a mesto na koje je pao rep je Repište. Bele vode su mesto na kojem je po legendi potekla krv čudovišta.
Baba Jula, žena koja je pomagala Karađorđu i njegovim ratnicima, danas u Beogradu ima svoje naselje – Julino brdo.
Mnoga naselja su dobila ime po vlasnicima poseda, pa je tako po avalskom knezu Marinku Marinkoviću imenovano naselje Marinkova bara. Ruža Kanar je posedovala najveći deo zemlje gde se danas nalazi Kanarevo brdo.
Banovo brdo je dobilo ime po Matiji Banu (1818-1903), Srbinu katoliku iz Dubrovnika koji je prvi imao letnjikovac i zemlju u ovom delu grada.
Po dedi kralja Aleksandra Obrenovića, gazdi Jevremu, danas je nazvan deo oko Botaničke baste, koje je danas poznato kao Jeveremovac.
Cvetkova pijaca je to ime dobila jer se nalazila na posedu Cvetka Jovanovića. Pašino, odnosno Lekino brdo takođe svoje ime duguje istorijskim ličnostima. Paša je bio Sulejman paša iz Karađorđevog vremena, a Leka je niko drugi do Aleksandar Ranković.
Naselje Medaković ime je dobilo po Miloradu Medakoviću, istoričaru i novinaru.