Duh Beograda neizbežno oslikavaju kafići. Mesto gde se spajaju brz život uz brzu “kafu s nogu” i sporo piće prijatelja koji nekad i satima dele svoje priče. Kafić je mesto slučajnih prolaznika koji krate vreme jer imaju višak od 10 minuta, ali i mesta na kojima se najbolje vidi šmek i lice onog dela grada gde se nalazi.
Pojedinačno, zna se, svi kvartovi su priča za sebe. U svom kraju svako ima omiljeni kafić i ono malo mesto koje će gostima preporučiti da “ne zaobiđu” ili im otkriti kao neku strogo čuvanu tajnu baš tog dela grada. Ne tako mali broj puta, desiće vam se da zađete kroz kapiju stare kuće i otkrijete da dvorište čuva atmosferu starog Beograda koju oni koji odluče da sednu mogu da osete kroz ukus pića i čitav doživljaj mesta. Evo nekih koja su se i domaćinima, ali i domaćim i stranim gostima urezali u srce.
Kosančićev venac
Kosančićev venac predstavlja područje najstarijeg kompaktnog naselja u Beogradu. Sačuvan je stari redosled spontano nastalih ulica, sa starim uličnim zastorom, drvoredima i ambijentom. Veliki broj kuća i javnih građevina svedoče istorijskom razvoju ovog dela Beograda od prve polovine 18. veka.
Danas je Kosančićev venac jedno od omiljenih mesta Beograđana za ispijanje popodnevne kafe.
Nekoliko kafica koji se nalaze na mestu gde se definitivno oseti duh glavnog grada su:
Kafeterija Šećer
Pink latte, kapućino sa šljokicama, pink topla čokolada, macha latte, ginger home tea, purpleccino, pa čak i espresso ukrašen cvećem, samo su neka od pića u ponudi na kreativnom pićovniku ove kafeterije, zbog čega je mesto koje retko ko zaobiđe. Prvo je otvorena u Zadarskog ulici, a zbog velike potražnje otvorena je i u ulici Kneza Miloša.
Bookastore
Za sve ljubitelje knjiga u samom srcu Beograda pruža se mogućnost da zastanete i pročitate nekoliko stranica vaše omiljene knjige uz kaficu.
Kombinacija neodoljivog enterijera i velikog izbora knjiga je miks koji ovo mesto čini drugačijim od običnog kafića. Ovde ne morate da birate- ili kafa ili knjiga, najbolja je kombinacija oba. Nalazi se na samom ćošku Kosančićevog venca, a njen nesvakidašnji izlog gotovo će namamiti obožavaoce pisane reči u svoj prostor. Nećete moći, a da vas ne obuzme osećaj da tako mali prostor krije neodoljivu čar i veliki broj naslova, koje možete pročitati baš na ovom mestu.
Jazz Bašta
Na adresi Male stepenice broj 1 nalazi se “Jazz baša”, iza skrivene zgrade sagrađene 1870. Kako i samo ime kaže – ovde se okupljaju ljubitelji džez muzike, ali i oni koji se tek spremaju da otkriju žanr i uživaju u lepom ambijentu! Utorkom, četvrtkom i petkom se u bašti lokala organizuju džez nastupi, kao i različiti festvali, poput Prolećnog festival, Prvomajskog doručka, kao i mnoge tematske večeri.
Enterijer “Jazz bašte” je dekorisan drvenim i pletenim motivima, kao i lampionica, mirisnim cvećem i vintidž nameštajem. Čaj će Vam biti poslužen u cvetnom čajniku, a vino u staklenim bokalima iz kojih se nekada služilo vino u kafanama.
Donji Dorćol
Najstariji delu Beograda nije potreban poseban opis da bi se dočarala njegova atmosfera. Šetajući ulicama koje čuvaju najstarije zgrade Beograda, osetićete spoj urbanog, gradskog i nečeg ipak starinskog. Činiće vam se da svaki ćošak ima svojevrsnu istoriju, a dorćolski kafići pružaju utočište za predah i mesto za maštanje o Beogradu kakav je sačuvan od zaborava.
Bloom
U Gospodar Jevremovoj 23 nalazi se minijaturni restoran, koji je postao prava atrakcija za turiste. Retko ćete proći pored ovog lokala, a da ne primetite red ljudi koji čekaju na svoju kafu ili doručak. Veliko interesovanje krije se u tajnoj recepturi i neobičnom aranžiranju hrane baš kako to čine svetski restorani. Ipak, ukoliko planirate da posetite ovo mesto, naoružajte se strpljenjem, jer bi mnogi, kao i vi voleli da borave u njemu. Ali, vredi čekati.
Blaznavac
Ime je dobio po nekadašnjem upravniku grada Živojinu Blaznavcu i nalazi se na mestu gde se nekada nalazila gradska konjušnica.
U ulici Knjeginje Ljubice br. 8 svojim eksterijerom i enterijerom s pravom je jedan od najposećenijih kafića u Beogradu.
Unutrašnjost kafea odiše jarkim bojama i sačinjena je od nekoliko soba: kasina, svemir sobe, okeana itd. Spoljašnjost je posebno primamljiva, s obzirom da možete sesti u kočiju i ispijati svoje omiljeno piće. Poznat je po svojim koktelima, neizbežnom kolaču “Blaznavac”, baklavama i tulumbama.
Witch bar
Ovo mesto godinama unazad privlači turiste širom sveta zanimljivim, drugačijim i čudnim magijskim koktelima. Očigledna lokacija u centru grada ne čini da deluje previše mejnstrim, jer ono što nude daje na autentičnosti.
Njihovi kokteli sigurno imaju najčudnija imena na svetu. Nemojte se iznenaditi ukoliko u karti pića primetite Betmena i Supermena ali i neverovatno ukusnu Bermudsku Vešticu. Za one hrabrije tu je i Ljubavna Oluja od koje će vam klecati kolena.
Enterijer je uređen kao da je sedište veštica iz Salema, a magija je prisutna svuda. Ukoliko ne koristite metlu kao prevozno sredstvo, obezbeđen je parking za sve goste bara.
Hram
Hram Svetog Save najveći je srpski pravoslavni hram na svetu, ujedno najveći pravoslavni hram na celom Balkanu. Nalazi se na istočnom delu svetosavskog trga i omiljena je atrakcija za turiste.
Osim što u ovom delu Beograda turisti navraćaju kako bi posetili hram, tom prilikom neizbežno je da sednu i odmore u nekom od obližnjih kafića.
“Vila Maska” je kafić i restoran smešten u Rankeovoj broj 7 na mestu gde je jedna od raskošnih porodičnih kuća po kojima je Vračar poznat. Kuća je sazidana davne 1926. godine, što je upravo i jedan od čestih razloga posete – gosti obožavaju da se dive njenom starinskom šarmu. Inspiraciju za uređenje enterijera vlasnici su dobili iz nekadašnje prodavnice indonežanskog nameštaja “Maska”.
Posetioci su u prilici da kupe ukras ili komad nameštaja koji im se dopadne, jer je većina stvari na prodaju. Raznovrstan meni i bogata ponuda bendova za noćne svirke, dodatno doprinose šarmu “Vila Maske”.
Kafeterija Gardoš
„Cafeteria Gardoš“ se nalazi na kraju Zemunskog keja ispod brda Gardoš gde je istoimena kula. „Cafeteria Gardoš“ podsetiće vas na kuće i kaldrmu kakve ste gledali na filmu. Nalazi se na adresi Njegoševa 63. Ispred ulaza u kafić na kaldrmi nalazi se bašta koja gleda na kej i reku, a enterijer podseća na domove sa tapiserijama, drvenim nameštajem, fotografijama i ukrasnim detaljima. Osoblje je uvek nasmejano, a veliki broj stranih turista gotovo uvek bira ovaj kafić.
Jedno je sigurno, za koje god mesto da se odlučite u Beogradu, šarm glavnog grada i odlična ugostiteljska ponuda će vas oduševiti.