U četvrtak, 17. maja, će u UK Padobrod, udruženje „Grain“ organizuje razgovor o foto-knjigama. Razgovor počinje u 15.30 časova.
Udruženje „Grain“ je osnovano u Beogradu 2015. godine. Poseban akcenat su stavili na promociju, razvoj i produkciju autorske dokumentarne fotografije. One su bazirane na društveno i socijalno angažovanoj formi. U organizaciji udruženja „Grain“ organizovano je više autorskih izložbi i objavljeno nekoliko foto-knjiga.
Neke od njih su:
Igor Čoko i njegove četiri foto-knjige u izdanju ove kuće: „Subverzivna estetika ulice“ (2017), „Karaburma moj geto“ (2019), „Living behind bars“ (2020) i „Štekovi“ (2021).
„Subverzivna estetika ulice“ – iz perspektive vizuelnog antropologa koja dočarava turbulentnu borbu velegrada i palanke do posljednje kapi znoja.
„Karaburma moj geto“ – Beogradski bronks, Mala Kolumbija, vizuelna estetika ulice, kraja nemirnog duha u novom, dopunjenom reizdanju na povećanom broju strana.
„Living behind bars“ – Priča o životu osuđenika iza rešetaka beogradskog Ce zea, izdanje na engleskom jeziku, originalne knjige objavljene 2016.
„Štekovi“ – Priča o migrantima na proputovanju kroz Beograd tokom 2015-21. godine i njihovom boravku u svim zamislivim i nezamislivim oblicima pacovskih rupa, skloništa, štekova, na putu ka EU.
Imre Szabo i foto-knjiga „Godine zapleta“ (2021)
Udžbenik na temu naše propasti od Kosova, Hrvatske, Bosne i opet do Kosova. Lekcije iz kojih ništa nismo naučili. Remek djelo doajena novinske i dokumentarne fotografije.
Neven Grujić i foto-knjiga „JHaria Burning“ (2022)
Dirketan prenos iz jednog od najvećih i najzagađenijih rudnika u Indiji i na planeti. Kada vidite ove prizore, poželićete da odete u Bor na odmor. Bez zajebancije.
Miloš Stošić i knjiga „Ljudi govore“ (2022)
Neću te opsovati glasno, natjeraću te da pročitaš ovu knjigu misli iscrtanih po zidovima u kojima se krije sav vorteks ludila mozgova ovdašnjeg stanja svijesti. Istorijska knjiga u najavi.
Miloš Cvetković i foto-knjiga „Bilo jednom na Azurnoj obali“ (2022)
Jednom davno, bio jedan naizgled slobodan svijet i mi kao narod dio njega. Bez cenzure, direktno iz mase, legendarni Cvele početkom osamdesetih bilježi svojim aparatom slobodu, dekadenciju i hedonizam Azurne obale kroz festival u Kanu i veliku nagradu Monte Karla, trke formule 1. Istorijska čitanka u pauzi nadolezeće knjige o Bosni nakon koje vam zaista neće biti dobro.
Nemanja Ledenski i foto-knjiga „Sirovi rezovi“ (2021)
Ako neka knjiga opisuje brutalnost ulice, onda je to Nemanjino remek djelo. Izmaknuta iz okova prestolnice, vjerno dočarava garež i sirovu neposrednost života provincije, udara među rogove i ispod pojasa. Brutalno reže po očima.
Izdavačka kuća „The Angry Bat“
U petak, 20. maja, u okviru Beogradskog meseca fotografije, biće organizovan razgovor sa izdavčkom kućom „The Angry Bat“. Razgovor počinje u 16 časova.

The Angry Bat
„The Angry Bat“ je izdavačka kuća i štamparija koju je osnovao slovenački fotograf Matej Sitar 2012. godine. Ova kuća je izdavački pečat Sitara.
Prezentacija će se fokusirati na izdanja izdavačke kuće, tok rada. Biće priče i o mariborskoj nagradi za foto-knjigu, koju „The Angry Bat“ organizuje na dve godine.
Cilj kuće je da objavi što je više moguće ograničenih izdanja foto-knjiga. Ova izdavačka kuća se trudi da obraduje ljubitelje knjiga koji cene nezavisna štampana umetnička izdanja odličnog kvaliteta.
Ova razgovora će se voditi na engleskom jeziku.